Blog

Araç Kredisi Nasıl Alınır?

0

Bankaların, müşterilerine sunduğu kredi çeşitlerinden bir tanesi de araç kredisidir. Bu kredi yeni ya da ikinci el taşıt almak isteyen fakat yeterli nakdi bulunmayan kişilerin yararlandığı bir kredidir. Dolayısı ile araç almak isteyen ama yeterli miktarda parası olmayan kişiler araç kredisi nasıl alınır diye araştırmaktadır. Bu yazıda, araç kredisine ve bu kredinin nasıl alındığına dair bilgiler sunacağız.

Araç kredisi, bankaların sunduğu fırsat ve kapmaya destekleri ile araç almak isteyen kişilerin, aylık ödemeler gerçekleştirerek araç sahibi olmasını sağlayan bir kredidir. Bu ödemelerin miktarı bellidir ve ödemelerin düzenli olarak gerçekleştirilmesini gerektirir. Bu kredi, sıfır kilometre araçları kapsadığı gibi ikinci el araçları da kapsamaktadır.

Araç kredisi ile alınacak olan araç sıfır kilometre ise; bankaya kredi başvurusunda bulunan kişinin gerekli koşulları sağlaması durumunda kredi verilir ve ödemlerin vadesi dolup borç bitene kadar araç banka tarafından rehin tutulur; kefil istenmez, ödemenin gerçekleşmemesi durumunda banka araca el koyar. Eğer alınacak olan araç ikinci el ise; banka ödememin tamamı bitene kadar aracı rehin tutar ve bir kefil ister.

Araç Kredisi Başvurusu

Araç kredisi alma niyetinde olan kişi eğer bir çalışan ise çalıştığı kurumda en az 6 ayını doldurmuş olması şartı aranmaktadır. Fakat kişiler, bu koşulu çeşitli nedenlerden dolayı her zaman sağlayamaz. Bunun için denenecek olan başka yollar da vardır. Örneğin, araç kredisinin çekileceği bankadan maaş almak bu yollardan bir tanesidir.

Araç kredisi başvuru yapacak olan kişinin, devam eden başka bir borcunun olup olmaması durumu da önem taşımaktadır. Bu nedenle, eğer devam eden bir borcunuz varsa bu borca ait ödemelerin düzenli olarak yapılması, duruma olumlu olarak yansıyacaktır.

Alınacak olan aracın sıfır kilometre ya da ikinci el olması da farklılıkları beraberinde getirmektedir. Her bankanın araç kredisi koşulları farklıdır. Örneğin, kimi bankalar ikinci el araç için vereceği kredide beş yaş üstü araçlara olumlu yanıt vermemektedir.

Araç kredisi başvurusu, gereken evraklar ve izlenen yol bankadan bankaya göre farklılıklar göstermektedir fakat genel olarak başvuruda bulunacak olan kişilerden istenen belgeler şunlardır:

  • Başvuru formu
  • Kimliğin aslı
  • Satın alınmak istenen aracın proforma faturası
  • Çalışanlar için maaş bordrosu
  • Serbest meslek sahibi ve ticaretle uğraşanlar için vergi levhası, son üç yılın bilançosu ve gelir tablosu
  • Şirket sahibi ya da şirket ortakları için; ortaklık yapısını belirten belge, şirketin mali durumunu gösteren belge
  • Emekliler için; hesap cüzdanı

Her bankada olmamakla birlikte, kimi bankalar gelir durumunu gösteremeyen ve ev hanımı olan kişilere de araç kredisi verebilmektedir. Fakat bunun için bankalardan bilgi alınması gerekmektedir. Bu bilgi edinimi, bankaların web sitelerinden sağlanabileceği gibi bankanın çağrı merkezinden ya da şubelerinden de sağlanabilir.

Araç Kredisi Onayı

Araç kredisi onay süresi satın alınacak olan aracın yaşına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Fakat genel olarak, bankaya yapılan başvuru neticesinde, ortalama olarak üç gün içerisinde olumlu ya da olumsuz olarak cevap alınmaktadır. Söz konusu aracın, binek olması, ticari olması, markası da sürece etki etmektedir.

Araç kredisine ve onayına etki eden durumlardan bir tanesi de, başvuru yapan kişinin sahip olduğu kredi notudur. Kredi notu yüksek olan kişilerin hem krediyi alması daha kolaydır hem de bu kişilere süreç hızlı işler. Bu sebeple, eğer ilerleyen zamanlarda kredi ile araç alma düşünceniz var ise, bankalarla olan ilişkilerinize dikkat etmeli, yapmanız gereken ödemeleri zamanını geçirmeden yaparak kredi notunuzu daima yüksek tutmalısınız.

Fiat Palio Modifiye Malzemeleri

Previous article

Hurda Araçları Kim Alıyor?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog