Blog

Araç Kimin Adına Kayıtlı? Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

0

Araç kimin adına kayıtlı ve plakadan araç sahibi sorgulama gibi bir merakınız var ise sizlere bu içeriğimizde merakınızı giderecek cevaplar sunuyoruz.

Plakadan Araç Sahibi Sorgulama

 Plakadan araç sahibini bulma işlemini yapmak, birçok insanın merak ettiği konular arasındadır. Bildiğiniz gibi E-Devlet sistemi vatandaşlara bir sürü kolaylık sunmaktadır. Fakat E-Devlet sistemi size aracınızın sahibini sorgulama işlemeni yapmanıza olanak sağlamıyor maalesef. Bu tür işlemler kişisel gizlilikten dolayı kolay kolay elde edilebilen türden bilgiler değildir. Bu bilgileri edinmenin, araba kimin üstüne kayıtlı? sorusunu öğrenmenin bir kaç yolu var. Fakat unutmayın ki bu yollardan da olumlu bir şekilde geri dönüş olmanız çok zor. Çünkü bu tür bilgiler kişisel bilgileri barındırdığı için hiçbir kurum ve kuruluştan kolay kolay temin edemezsiniz. Dediğimiz gibi Araç sahibini bulmanız için birkaç yol mevcuttur. Bu yolların dışında internetten direk plaka sorgulatarak araç sahibinin kim olduğunu bulmak imkansızdır ve böyle bir sistem bulunmamaktadır.

 Emniyete Başvurma

 Emniyete gidip derdinizi anlatmak belki bir çözüm olabilir. Plakadan araç sahibi sorgulamak için yapmanız gereken bazı yollardan bir tanesi emniyete başvurmaktır. Fakat emniyetin elde ettiği bilgileri de direkt olarak size gelip aktarması da gizlilik kuralları gereğince yasaktır. Ancak emniyette bir tanıdığınız var ise bir ihtimal bu bilgileri size verebilir. Bunun dışında emniyetten başka bir şekilde bu bilgilere ulaşmanızın pek fazla imkanı yoktur. Tanıdığınız birisi olsa dahil bu riske girip size o bilgileri vermesi, o polis memurunun başına da çok ciddi sorunlar açabilir.

 Kasko Şirketlerine Başvurma

 Bir diğer seçenek ise araç sahibi sorgulama sistemi için, kasko şirketine başvurmaktır. Kasko şirketleri de tıpkı banka şirketleri gibi bir veri ağına ve müşteri bilgilerinin bulunduğu bir dataya sahiptir. Kasko şirketine giderek, istediklerinizi söyleyebilirsiniz. Fakat bu tür bilgilerin tamamının kişisel gizlilikle alakası olduğundan dolayı, kurum ve kuruluşlarında kişisel bilgileri asla başkalarıyla paylaşmamaları gerektiği bir protokol bilincinde olmaları sebebiyle muhtemelen kasko şirketleri de size yardım etmeyi kabul etmeyeceklerdir. Plakadan araç sahibi, aracım kimin üstüne kayıtlı? Gibi soruların cevaplarına ulaşmanın yolları çok kısıtlı. Bu kısıtlamada kişisel veri gizliliği protokolü sebebiyle oluşmaktadır.

 Aracın Kimin Üstüne Kayıtlı Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim?

 Bu sorunun cevabına ulaşmak dediğimiz gibi neredeyse imkansız. Çünkü bu sorunun cevabına ulaşmak demek, kişisel veri gizliliği kurallarını çiğnemek anlamına geliyor. Bu kuralı çiğnemenin de cezası oldukça ağır olduğu için hiç kimse böyle bir riski almak istemeyecektir. Kısaca bu tür ve diğer kişisel bilgileri içerisinde bulunduran araştırmaları kolay kolay tarafınıza ulaştırmaya çalışmanız, neredeyse imkansızdır.

Trafik Ceza Ücretleri 2020, Yeni Trafik Cezaları

Previous article

Kış Aylarında Araba Bakımı ve Önemi

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog