Blog

Arabamın Plakası Düştü, Plaka Kayboldu Ne Yapmalıyım?

0

Araç plakası çalınması tüm dünyada sıklıkla karşılaşılan bir problemdir. Araç plakası araca özel ve onaylı olduğu için araç plakası çalınması durumunda çalan kişi sizin adınıza hareket ederek suç işleyebilir. Araç plakası çalınması ile karşı karşıya kalırsanız hemen ilgili kuruma müracaat ederek durumu bildiren bir dilekçe sunmalı ve plaka başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Otomobiliniz ile yolda giderken plakanız düşebilir, kırılabilir veya oto hırsızları tarafından plakanız çalınabilir. Son dönemlerde artan plaka sorunları nedeni ile 2016 yılında bir düzenleme yapıldı. Bu düzenlemeye göre artık plakası 1 veya 2 den fazla çalınan veya kaybolan kişiler aynı plaka için tekrar müracaat edemiyor. Yani 2 kere aynı plakayı çaldırdı iseniz yeni plaka başvurusu yapmanız gerekiyor.

Çalıntı veya Kayıp Plakayı Bildirmeme Cezası

Çalıntı veya kayıp plakayı bildirmeyene 96 Türk Lirası trafik para cezası uygulanıyor. Eğer araç plakası düştü veya çalındı ise ivedilikle ilgili kuruma başvuruda bulunmalısınız.

Araç Plakası Yenileme

Plakamı nasıl yenilerim diyorsanız yapmanız gereken işlemler çok basit. Araç plakası yenileme işlemi için öncelikle Emniyet Müdürlüğü’nden plaka zayi randevusu almanız gerekiyor. Randevu sonrasında ilgili evrakları düzenleyerek başvuruda bulunmalısınız.

Araç Plakası Yenileme için Gerekli Evraklar

Araç plakası yenileme işlemi için aşağıdaki evrakların düzenlenmesi gerekiyor.

1-) Nüfus cüzdanının aslı veya fotokopisi

2-) Tescil dosyası

3-) Zorunlu trafik sigortasının fotokopisi

4-) Trafik Tescil Belgesi

Sayılı belgeleri hazırladıktan sonra aracınızın plaka basım kağıdını alarak şoförler cemiyeti üzerinden plakanızı bastırıp teslim alabilirsiniz.

Plaka Değişikliği Nasıl Yapılır?

Plaka değişikliği 2019 itibari ile çeşitli hususlar dikkate alınarak yapılır. İkinci el araç alımı  yaptığınızda noter huzurunda yapacağınız satış işlemi sırasında notere plaka değişikliği yapacağınızı bildirmeniz ve bu plaka değişiklik ücretini ödemeniz gerekiyor. Notere yapacağınız bu beyandan sonra 1 aylık süre içerisinde gerekli evrakları tamamlayarak Emniyet Genel Müdürlüğü’ne plaka değişikliği için başvuruda bulunmanız gerekmektedir. EGM’ye yapılan başvuru sonrasında zorunlu trafik sigortası ve periyodik muayenelerinde bir aksaklık veya eksiklik var ise bunları tamamlamanız ve aracınızın güvenli ve kurallara uyar bir halde bulunduğundan emin olmanız gerekiyor. Tüm Bu işlemler neticesinde Trafik Tescil Kuruluşuna başvuru yaparak plakanızı alabilirsiniz. Büyük şehirlerde oluşan yoğunluk nedeni ile Trafik Tescil Kuruluşu randevu sistemi ile çalışmaktadır. Başvuru yapılacak olan Trafik Tescil Kuruluşu ikamet edilen il sınırında faaliyet göstermelidir. Trafik Tescil Kuruluşu’na başvuruda bulunabilmeniz için Emniyet Genel Müdürlüğü’nde tarafınıza verilecek onay kağıdı gerekmektedir. Bu onay kağıdı ile birlikte şoförler odasına giderek plakanızı bastıracak ve baskı sonrasında Trafik Tescil Şubesi’ne başvuru yapmanız gerekiyor.

Plaka Değişikliği Evrakları

Plaka değişikliği yapmak isteyen araç sahipleri için Emniyet Genel Müdürlüğü’ne başvuru yaparken gerekli evraklar aşağıdaki listedeki gibidir.

1-) Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

2-) Zorunlu Sigorta Poliçesi

3-) Konu aracın eski trafik dökümanları ve plakası

4-) Noter satış belgesi veya geçici tescil belgesi

5-) Şoförler cemiyetinden alınan nakil dosyası

Plaka Değişikliği Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aracınızın plakasını değiştirirken dikkat etmeniz gereken ilk şey aracın Motorlu Taşıtlar Vergisi Borcu olmamasıdır. Başvuru için aranan bir şarttır. Bir diğer şart ise Araç muayenesinin yapılmış olması gerekmektedir.

Plakam kayboldu ne yapmalıyım?

Otomobilinizin plaka düştüyse veya kaybolduysa prosedür olarak izlemeniz gereken yöntemler vardır. Ayrıca plakanın kısa sürede arabaya yeniden takılmaması durumunda ceza alabilirsiniz.

Araç plakası nasıl değiştirilir?

İkinci el araç alım\/satımı sırasında plaka değişikliği yapacağınızı notere bildirmeniz ve plaka değişiklik ücretini ödemeniz gerekiyor.

Yeni plaka ücreti fiyatı nedir?

2020 yılı için plaka değiştirme ücreti noterde yapılmaktadır ve fiyatı 290 TL'dir.

Plaka ile ilgili olarak yaşadığınız sorunu yorum olarak belirterek profesyonel destek alabilirsiniz.

https://www.arabagurusu.com/taksitle-araba-nasil-alinir-senetle-arac-satan-firmalar/

Araba ile Uzun Yola Çıkmadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler

Previous article

Motora Yazılım Attırmak Zararlı Mıdır? Chip Tuning Zararları ve Faydaları

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog