Araba Arızaları

Arabam Bağırıyor Ama Gitmiyor Neden?

0

Arabanın bağırıp gitmemesi birden fazla nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Gelin bu nedenlerin neler olduğuna birlikte bakalım.

Hava Filtresinden Kaynaklanan Bağırma Problemi

Hava filtresinden kaynaklanan bağırma karşımıza en sık çıkan problemlerden bir tanesidir. Eğer aracınızın çekişten düştüğünü gözlemliyorsanız ve daha çok bağırıyorsa; bunun sebebi hava filtresinden kaynaklanıyor olabilir. Özellikle hava filtrelerinin tıkalı kalması bağıran arabanın gitmemesine neden olmaktır. Buna ek olarak; yanlış hava filtresi seçmek, hava filtresinin yerine oturmaması da arabanızın bağırmasına neden olabilir. 

Araçta Hava Filtresinin Görevi Nedir?

Araçta hava filtresi görevi şu şekilde açıklanabilir; motorda yanma ve güç üretiminin sağlanması için, araç hava ve yakıta ihtiyaç duyar. Araca giren havanın temiz olması şarttır. İşte hava filtresinin görevi budur. Hava filtresi olduğu için motora; tozlu, kirli hava girişi engellenir, böcekler ve sinekler motora ulaşamaz. Aracınıza periyodik olarak bakım yaptırdığınız zaman mutlaka hava filtresinin değiştirildiğinden emin olun. Eğer yapabiliyorsanız basınçlı hava yardımı ile temizlik yapın. 

Hava Filtresi Aracın Neresinde Bulunuyor?

Hava filtresinin araçta bulunduğu yer motor tipi ile yakından ilgilidir. Bazı araçlarda emme manifoldunun yakınında hava filtresi bulunurken, bazı araçlarda motorun üst kısmında hava filtresi bulunabilir. Hava filtrelerinin şekli genellikle dikdörtgen olur. Eğer aracınız eski yapım ise filtre gaz kelebeğine bağlı vaziyette olabilir.

Hava filtrelerinin fiyatları çoğu zaman uygundur. Ortalama 30 ile 75 TL civarında yeni bir hava filtresi satın almak mümkün. Fiyatlar araba modellerine göre değişiklik göstermektedir. Diğer araba parçaları ile kıyaslama yapıldığında en uygun fiyatlı olan parçalardan bir tanesidir. 

Arabanın Sübap Ayarlarının Bozuk Olması 

Arabanın sübp ayarlarının bozuk olmasından dolayı bağırma pistonların yerine tam olarak oturmamasından kaynaklanmaktadır. Eğer pistonlar hava yakıt karışımı ile birlikte senkron olmazlara, aracınız bağırır. Sonuç olarak aracın çekişinde düşüş yaşanır. Bu duruma piston vurması da denir. 

Balatanın Bitmesinden Kaynaklanan Araba Bağırması

Balatanın bitmesinden dolayı arabanın bağırması balataların kavrama yeteneklerinin azalmasına neden olur. Bağıran arabanın gitmemesi illa balatanın tam olarak bitmesinden kaynaklanan bir durum değildir. Balata bitmeye çok yakın olduğu zamanda aynı durum yaşanabilir. Özellikle aracınız yüklü olduğu zamanlarda hareket etmekte zorlanacaktır. Bu durum araba performansında düşüşler yaşanmasına da neden olur. Baskı balataların bittiğini tespit ettiğiniz anda tedbir almanız gerekir. 

Katalitik Konvertör İptalinden Kaynaklanan Araba Bağırması

Katalitik konventörün iptal olmasından araba bağırması kendini genellikle arabanın bağırması fakat hızlanmaması ile göstermektedir. Konvertörlerin görevi araçtan çıkan kimyasal gazların zararsız hale getirilmesidir. Konventörün tıkanması ya da arızalanması halinde çekiş düşmeye başlar. Konventörlerin temizliğinin sağlanması ve bakım yapılması şarttır. 

Bilindiği üzere otomobiller ozon tabakasına zarar veren gazların salınımına neden olurlar. Dünyadaki araç sayısını göz önünde bulundurduğumuz zaman bu durum hiç de azmsanacak gibi değildir. Katalitik konvertörler tam da bu noktada devreye giriyor. Otomobil üreticileri bir takım kanun ve yönetmeliklere göre, bazı önlemler almak zorunda bırakıldı. Bu sayede çevre kirliliğinin önüne geçilmesi hedefleniyor. 

Katalizörlerin içinde zirkon dioksit adı verilen bir kimyasal bulunur. Bu kimyasal sayesinde egzoz dumanından çıkan zehirli kimyasallar bağlanır ve egzozdan çıkan gaz daha temiz olur. 

Katalik Konvertörlerin İptal Edilmesi Mümkün müdür?

Katalizörün iptal edilmesi mümkündür. Fakat bunu yapmak için çok para harcamak gerektiğinden kullanıcılar daha çok sökme yoluna gitmektedir. Fakat bu durumda aracınızdan çıkacak olan gazların doğayı kirleteceğini aklınızda bulundurmanızda fayda var. 

Karbüratör Hava Ayar Vidası Nerede?

Previous article

Araç Takip Cihazı Ne İşe Yarar?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir