Blog

Arabalarda Yaz Bakımı Nasıl Olmalıdır?

0

Arabalarda yaz bakımı nasıl olmalıdır şeklinde araştırma yapıyorsanız doğru yerdesiniz. Kış sonrası arabanıza önem vermelisiniz ve yaz bakımı için hazırlıklara başlamlısınız.

Çok soğuk geçen bir kış mevsimi sonunda bizi bekleyen yaz mevsimine araçlarımızı uygun bir şekilde hazırlamamız gerekmektedir.  Kış mevsiminde trafikte çekilen sıkıntılar kadar yaz mevsiminde de bizi birçok sorun karşılayacaktır. Bu sorunları en kolay şekilde atlatmanın birinci yolu araçlarımızın yaz bakımlarını yaptırarak eksikliklerini gidermektir. Periyodik bakımlarınız yaz ayına denk geldiğinde bakımlardan olumlu sonucun alınması için gerekli olan durumlar olduğunu araç kullanıcıları olarak bilmekteyiz. Hangi bakımları yaptırmanız gerektiğine dair bir bilginiz yok ise yazımızı okuyarak bu konuda fazlasıyla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Lastik Bakımı: Yaz Lastiği

Yaz bakımlarının başlangıç ayağı yaz lastiklerine geçişle başlamaktadır. Kış aylarında soğukların artması sebebiyle kullanılan kış lastiklerine artık veda etmenizin vakti gelmiştir. Lastiklerin kalitesi mevsim şartlarına göre belirlendiği için yaz mevsiminde kış lastiği kullanmanız hiç doğru olmayacaktır. Kış lastikleri yol tutuşu bakımından kış mevsiminde kullanılmak için üretiliyor. Eğer yaz aylarında kış lastiği kullanırsanız lastiklerinizin yol tutuşu fazla olacağından sıcak asfaltta çabuk erime ve aşınma gibi problemler ile karşılaşacaksınız.

Kış Boyunca Zarar Gören Ön Takımlar

Kış aylarında yolların fazlasıyla bozuk olması sebebiyle araçlarımızın alt takım ve ön takımları fazlasıyla zarar görmüş olacaktır. Bu sebeple araçlarınızın yaz aylarına girdiğinizde mutlaka rot-balans ayarlarını gözden geçirtmeniz gerekmektedir. Aksi halde yaz aylarında sıcak havalar sebebiyle vidalar daha fazla gevşeyeceği için size kötü sonuçlar yaşatabilir.

Silecek Bakımı

Yaz mevsimi geldi yağmur yağmaz diye düşünmeyin. Ülkemizde en şiddetli yağışlar genelde yaz mevsimlerinde olduğu için yaz bakımları süresinde mutlaka ve mutlaka silecek kontrollerini yaptırmanız gerekmektedir. Sadece yağmur konusunda da değil sıcak havalarda havada bulunan tozlar aracınızın camına fazlaca etki edeceği için görüş bakımından engellerle karşılamamanız gerekmektedir. Araç kullanım esnasında camları temizlemek istediğinizde sileceklerinizde ve silecek suyunda herhangi bir sorunla karşılaşmanız durumunda can sıkıcı sonuçlar olabilir.

Aracın Olmazsa Olmazı Olan Klimanın Bakımları

Yaz da olsa kışta olsa klima önemlidir. Klimalarımızın yaz aylarında sorunsuz çalışması için kesinlikle bakımlarının yapılması gerekmektedir. Aksi takdirce çıkacak bir sorunda yüksek sıcaklıklarda terlemeniz kaçınılmaz olacaktır. Aracın klima bölümünde bulunan polen filtresinin bakımını kesinlikle yaptırmanız gerekebilir. Eğer bakımları yapılmaz ise aracın içerisine giren pis kokuyla ve mikroplarla savaşmak zorunda kalabilirsiniz.

Otomobil klimaları değişen hava ile birlikte farklı sorunlar yaşayabiliyorlar. Yaz aylarında sürücüler için olmazsa olmaz olan otomobil klimaları için çok çeşitli arızalar mevcut. Belki de yaz bakımında en dikkat edilmesi gereken husus klima bakımıdır. Klima arızaları ile ilgili kaleme aldığımız Oto Klima Neden Çalışmaz? makalesi, sizlere klima arızaları konusunda yardımcı olacaktır.

Okumak için; https://www.arabagurusu.com/oto-klima-neden-calismaz-klima-neden-sogutmaz/

Uzun yolun vazgeçilmezi; Hız Sabitleyici Nedir?

Previous article

Afyon Araba Ekspertiz Firmaları

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog