Blog

Arabalarda Yakıtı Etkileyen Temel Unsur

0

Arabalarda yakıtı etkileyen temel unsur araç kullanım tarzıdır.

Arabaların standart bir yakıt yakma şekli yoktur. Yakıt yakmayı etkileyen birçok unsur vardır. Bu unsurların başında araç kullanım tarzı gelir. Sürücü arabayı yüksek devirde kullanırsa araba yakıt tüketimini arttırır. Sürücü ne kadar arabayı zorlamadan, yüksek devirlerde tutmadan kullanırsa araba yakıt tüketimini azaltır. Bu yüzden genellikle şehir içi ve şehir dışı yakıt tüketimi olarak söylenir.Şehir içinde araç fazla dur kalk yaptığı için devirde dengesizlik yaşanır ve daha fazla yakıt tüketilir. Lakin şehir dışında araba genelde sabit bir hızda gittiğinden devir fazla zorlanmadan ve sabit bir şekilde olduğundan dolayı yakıt tüketimi şehir içine kıyasla daha az olur. Buradan da tespit edildiği gibi yakıt tüketimini etkileyen en önemli unsurların başında kullanım tarzı geliyor. Arabalarda yakıtı etkileyen temel unsur olduğu kadar diğer faktörlerde önemlidir.

 Araba Yakıtını Etkileyen Diğer Faktörler

Bir diğer unsur ise araç genel bakımıdır. Şu bir gerçektir ki bakımlı araçlar bakımsız araçlara göre daha az yakarlar. Bunun sebebi ise bakımı yapılmış araçların daha seri daha tıkanmadan ve daha zorlanmadan çalışabilmesidir. Bakımsız araçların motorları sorun çıkartır ve sürekli tamirci kapısı çalınmak zorunda kalınır.

Araç sürüş anında iken arıza verir ve akıcı bir şekilde çalışmaz. Bunlarda aracın fazla yakıt tüketmesine sebep olur. Bir diğer etmen ise aracın motor gücüdür. Araç eğer 2 bin motor üstü ise yakıt miktarı ciddi anlamda artacaktır. Bunun sebebi tabi ki de harcanan güçtür. Bunların yanı sıra yeni çıkan araçlarda yakıt miktarı oldukça düşmektedir. İlerleyen zamanlarda da bu düşüşün devam edeceği görülmektedir.

 Arabaların Yakılan Yakıtının Hesaplanması

Arabaların yakıt hesabı yapılırken bilinmesi gereken bazı faktörler vardır. Arabalarda yakıtı etkileyen temel unsur yanında farklı etkenlerinde hesaba katılması gerekir. Bunların başında alınan mesafe gelir. Bir diğeri ise araç içerisindeki yakıt miktarı. Aracın gittiği yol hesaplanır ve belli tabirler içerisinde belirtilir. Bu tabirlerden biri litre başına aldığı mesafedir. Normal bir motor kuvvetine sahip araçlar litre başına 8-10 km gitmektedir. Bu sonuçlar arabadan arabaya faklılık göstermektedir.

Aracın motor kuvveti arttıkça harcanan yakıtta artmakta ve litre başına gidilen mesafe 5 km’ye kadar düşmektedir. Bir diğer harcanan yakıtı gösterme tabiri ise 100 km’ de ne kadar yakıt harcadığını söylemektir. Genellikle 100 km yola 9 litre gidilmektedir. Lakin yeni çıkan araçlarda bu unsur gittikçe genişlemekte ve hatta 100 km’ye 5 litreye kadar inebilmektedir. Son olarak bir diğer tabir ise km başına harcanan ücrettir. Halk ağzında yaygın olan bu tabir km başına 35 kuruşla 1 Türk lira arası değişmektedir. Tabi ki bu miktar arabadan arabaya farklılık göstermektedir.

Manuel Vitesli Araba Nasıl Kullanılır?

Previous article

Araba Neden Tekler?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog