Araba Arızaları

Araba Neden Tekler?

0

Araba neden tekler? Bunun bir çok sebebi olabilir.

Otomobiliniz hızlanırken sarsılıyorsa, bu arabanızda daha büyük bir sorun olduğuna dair bir uyarı işaretidir. Sorunu ne kadar çabuk teşhis edebiliyorsanız, aracınıza verilen zararı o kadar azaltabilir ve onarım maliyetlerini düşürebilirsiniz. Bu sorunu görmezden gelmemelisiniz, daha da kötüye gitmeden önce her zaman arabanızı sertifikalı bir tamirciye getiriniz.

 Araba sarsıntısı, nedene katkıda bulunabilecek birçok farklı faktör ile ortak bir sorundur. Bunlar, aracınızın hızlanırken titremesinin en yaygın nedenleri…

 Bujileri Yıpranmış

 Aşınmış buji, motorun tekleme yapmasına neden olur. Bu, bujilerinizin her piston silindirindeki yakıtı zamanında ateşlemediği ve aracınızı hızlanırken sarsabileceği anlamına gelir. Bujileriniz aşınmışsa, genellikle kolay ve ucuz bir tamir oldukları için değiştirilmeleri gerekir.

 Kirli Yakıt Enjektörleri

 Yakıt enjektörleri, aracınızdaki gazın aracınızın motoruna nasıl girdiğini gösterir. Yakıt enjektörleriniz kirlendiğinde, yakıt akışı sürekli olmayacak ve motorunuzda yanlış yanmalara neden olacaktır – ve sonuç olarak aracınız hızlandıkça sarsacaktır. Bu sorunu önlemek için yakıt enjektörleriniz zaman zaman temizlenmeli ve hatta daha pahalı bir şekilde onarılmalıdır.

 Hasarlı Hızlanma Kablosu

 Hızlanma kablonun aşınmış olması durumunda sarsıntı yaşayabilirsiniz. Bu, gaz pedalı ile motor gaz kelebeği plakanız arasında bir bağlantı görevi gören metal örgülü bir kablodur. Gaz pedalına bastığınızda, kablo çekilir ve gaz kelebeği açılır. Zamanla bu kablolar yaşla zayıflar ve bozulup kırılabilir. Bu kablo hasar gördüğünde hızlanmanız ve arabanızın sarsılmasına neden olması daha uzun sürer.

 Bloke Edilen Yakıt veya Hava Girişleri

 Araba motorlarının çalışması için hava ve yakıt gerekir. Motorunuzun içindeki hava yakıtla karışır ve pistonları hareket ettiren bir patlama oluşturmak için bujiler tarafından aydınlatılır. Bu döngü arabanızın hareket etmesine izin vererek devam eder. Hatlarda motorunuza yakıt veya hava girmesini sağlayan bir blok varsa, bu döngü kesilir ve hızlanmaya çalışırken aracınızın sarsılmasına neden olabilir. Tipik olarak, bu girişlerden biri bloke olduğunda bir kontrol motoru ışığı görünecektir – unutmayın, kontrol motoru ışığınızı asla dikkate almayın, daima bir servis merkezine götürün!

 Birikmiş Nem

 Arabanızın dağıtıcı kapağındaki nem biriktirme, aracınızın hızlanma sırasında sarsılmasına neden olabilir, çünkü bu, motorunuzun tekleme yapmasına neden olur. Soğuk havalarda dışarıda park ettiğinizde bu kolayca olabilir. Bunu önlemenin en iyi yolu soğuk ve nemli hava günlerinde ılık ve kuru bir yere park etmektir.

 Tıkalı Katalitik Konvertör

 Katalitik konvertörünüz, aracınızdan çıkan emisyonların düzenlenmesinden sorumludur. Bazen katalitik konvertörünüzden akan zengin hava ve yakıt karışımları tıkanabilir, bu da gaz pedalına bastığınızda sarsıntı veya kekemelik hareketi ile sonuçlanabilir.

Arabalarda Yakıtı Etkileyen Temel Unsur

Previous article

Araba Kiralamada Segmentler, A,B,C Segmenti Neye Göre Belirlenir?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir