BlogHaberler

Araba Neden Su Kaynatır?

1

Arabanız su kaynatıyor ise aklınıza direkt “Araba Neden Su Kaynatır” sorusu gelebilir. Arabanın kaputunun altında bulunan soğutma suyunun olması gerekenden çok daha kısa sürede bitmesi ve beklenenden çok daha fazla ısınmasına hatta dışarıdan bakıldığında net bir şekilde buhar saldığının anlaşılması olayına kısaca su kaynatma denir. Araç su kaynattığı zaman dikkat edilmezse çok ciddi can ve mal kayıplarına neden olabilir.

 Araç Neden Su Kaynatır?

 Genel olarak araç üç nedenden dolayı su kaynatır. Soğutma tankının motoru soğutması için bazı iletim kaynaklarına ihtiyacı vardır. Bu kaynakların veya boruların ek veya eklem yerlerinde oluşabilecek çatlak veya gevşemeler su kaynatmanın birinci sebebin meydana getirir. Çünkü kaput altındaki haznede yer alan soğutma suyu hızla tükenecek ve motordaki sıcaklık artacaktır. İkinci sebep ise, aracın uygun olmayan şartlarda ve koşullarda kullanılmasına bağlı olarak meydana gelen aşırı ısınmalardır.

 Bu ısınmalar üreticinin belirlediği uygun olmayan hava sıcaklarından kullanmaya tutunda başka herhangi bir mekanik sorundan dahi meydana gelebilir. Böyle bir durumda araba daha fazla ısınarak tehlikeli bir hale gelmeden yapılacak ilk şey aracı en yakın müsait bir park noktasına çekerek soğumasını beklemektir.

Su kaynatmada ki üçüncü sebep ise araba için yapılmış olan soğutma sistemlerinin gerektiği gibi çalışmamasıdır. Örneğin arabaların genellikle ön tarafında bulunan hava giriş boşluklarının tıkanması ve yolculuk sırasında gerekli havanın motora ulaşamamasıdır. Ayrıca motorda bulunan soğutma suyunu da soğutacak bir elektrikli fan sistemi vardır. Yine bu sistemin arızalanması sonucu soğutma suyu yeterli soğukluğa erişemeyebilir ve işlevini yerine getiremeyebilir.

Soğuma işlemi öncesinde ve sonrasında kesinlikle araca müdahale edilmemeli ve özellikle su deposuna dokunulmamalıdır. Aksi halde kaynama noktasını geçen su tehlikeli bir biçimde sıçrayarak ciddi yaralanmalara ve yanıklara sebep olabilir.

 Su Kaynatan Araca Yapılması Gerekenler

 Aracın motorunun soğuduğuna emin olduktan sonra su deposunun kapağı dikkatli bir şekilde açılabilir. Bu işlemi yaparken kalınca bir kumaş parçası veya bir havlu benzeri bir ürün kullanılması olası tehlikeleri en aza indirir. Su haznesinde basınç farkından dolayı bir sıçrama veya fışkırma gerçekleşebilir. Bu sıçramayı engellemek için haznenin kapağı çok yavaş bir şekilde açılmalıdır ve kapak aniden kaldırılmamalıdır.

 Gerekli basınç farkı giderildikten sonra kapak tamamen açılabilir. Eğer uzun bir yolcuğa çıkıyorsanız sadece bu tip arızalar değil, meydana gelebilecek diğer tüm sorunlar için yol yardım firmalarının iletişim bilgilerini yanınıza almayı unutmayın. Sizin ve aracınızın güvenliğini tehlikeye atacak müdahalelerde bulunmaktan kaçının ve en yakın otomobil servisiyle irtibat haline geçin.

Hurda Araçları Kim Alıyor?

Previous article

Araç Ne Zaman Muayene Olur?

Next article

You may also like

1 Comment

  1. […] araç problemlerinden olan Araç Su Kaynatması ile muhakkak karşı karşıya kalmışsınızdır. Eğer Araç Su Kaynatması hakkında bilgi […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog