Blog

Araba Nasıl Park Edilir?

0

Araba nasıl park edilir sorusu genellikle amatör sürücülerin yönelttiği soruların başında gelir. Endişelenmeyin, iki araba arasına park yaparken, paralel park edilmiş arabalar arasına park etmek diğerlerine oranla daha kolaydır.

Park yerlerinde iki tarz park alanı mevcuttur. Arabanızı park etmek istediğiniz alan büyük ihtimalle ya düz park alanı olacaktır ya da diyagonal park alanı olacaktır.

Her şeyden önce aracınız için uygun bir park yeri bulmanız gerekiyor.

Peki park yeri nasıl bulunur? Park yeri ararken nelere dikkat edilmeli?

 1. İki aracın arasında bir boşluk varsa, diğer araçlar park yerinden çıkarken arabanıza zarar vermeyecek şekilde boşluk olduğundan emin olmanız gerekiyor. Uygun bir boşluk var ise park edin.
 2. Akşam saatlerinde uzun bir süreliğine aracınızı açık otoparklara park edecekseniz, güvenliğiniz için ışığa en yakın olan park alanlarını tercih etmelisiniz.
 3. Alışveriş merkezlerinde park yeri arıyorsanız AVM kapılarına uzak, alışveriş sepeti ile arabanıza zarar verilmeyeceğine inandığınız alanlara park etmeniz, aracınızı çizilme tehlikesinden koruyacaktır.
 4. Kalabalık park alanlarında park koridorlarının başı veya sonu yerine orta sıralara park etmeniz sağa-sola dönüş yapan araçların aracınıza zarar verebilme ihtimalini yok edecektir. Bundan dolayı orta sıraları tercih edebilirsiniz. 

Güzel ve güvenli bir park yeri bulduktan sonra aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Araba Nasıl Park Edilir?

Araba Nasıl Park Edilir?

 1. Arabanızı olabildiğince yavaşça park bölgesinin ortasına gelecek şekilde ayarlayın. Aracınızı çizilen bölgeye olabildiğince uzakta tutun. Yakından dönmeniz diğer araçlara çarpmanıza sebep olacaktır.
 2. Ön tampon çizgilerin ortasına geldiğinde aracınızı durdurun.
 3. Direksiyonu park alanına doğru çevirin ve yavaşça ilerleyin. Sağ ve sol bölümlerde yeterli boşluğun olduğundan emin olun.
 4. Sağ ve solunuzda bulunan araçlara paralel olmaya dikkat edin. Paralelliği sağlayana kadar direksiyonu çevirebilirsiniz.
 5. Aracınızı park alanına tam oturana kadar ileri doğru sürmeye devam edin. Önünüzde araç var ise öndeki araca çok yakın olmamasına dikkat edin.
 6. Güvenli alana geldiğinizi anladığınızda durun.
 7. Kontağı kapatıp, aracınızın sağını, solunu, önünü ve arkasını kontrol edin. Yakınlık olmamasına dikkat edin. Unutmayınki sağınızdaki veya solunuzdaki araçlar çıkış yapıp yerine farklı araçlar park edecektir.
 8. Çıkış yaparken en yakın bölümden geri geri giderek manevra yapın. Aynaları kontrol etmeyi unutmayın.

Araba park etmek zamanla kazanılan tecrübeler sonunda pratik hale gelmektedir. Diğer tüm araba sürme taktiklerinde olduğu gibi soğukkanlı olmalısınız ve AVM gibi halka açık otoparklarda yayalara dikkat etmeli, diğer park eden-parktan çıkan arabalara dikkat etmelisiniz.

Güvenli sürüşler dileriz.

Hatchback Nedir? Hatchback Arabalar Avantajları ve Dezavantajları

Previous article

İlk Arabayı Kim Yaptı? Otomobil Ne Demektir?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog