Blog

Araba Mezarlıklarında Hurda Araçlar

0

Araba mezarlıkları hurda araçlarla dolup taşmaktadır. Bu yazımızda da bu mezarlıklarda yer alan araçları merak edenler sorularına cevap bulabilirler. Şimdiye kadar bu mezarlığa gelmiş geçmiş en pahalı arabanın tanıtımı da yer alacaktır. Araba mezarlarından araba alınır mı? Diye merak edenler bu makaleyi kaçırmasınlar. Araç piyasasında ki hızlı gelişmelerden dolayı araç fiyatlarının ucuzlaması veya kaza yapmış araçların onarım masraflarının yenisini almaktan daha fazla olması hurda araç mezarlıkları sayısını artırmıştır. Araba mezarlıklarında çok lüks araçlardan tut modası geçmiş çok eski araçları görmekte mümkündür. Kaza yapmış araçlar veya yaşı dolmuş trafiğe çıkma yasağı olan araçlar bu mezarlıklarda muhafaza edilir. Yedek parça olarak kullanılır.

Araba Mezarlıkları

Avrupa’nın en büyük araba mezarlığı İngiltere’de yer almaktadır. İngiltere’de yer alan Sheerness Mezarlığı en büyük hurda araç mezarlığıdır. Türkiye’de ise en büyük mezarlık İstanbul Sarıyer’de yer almaktadır. Dünyanın en büyük otomobil mezarlığı ise ABD’de yer almaktadır. ABD’nin Maryland eyaletinde yer alan bu mezarlıkta 60,000 araç yer almaktadır. ABD’deki bu mezar çok dikkat çekmektedir.

İlgi Gören Araçlar

Çankaya mezarlığında bulunan 1956 model Ford Fairlane marka araç en çok ilgi gören araçlardan yılda yaklaşık 2000 ziyaretçisi olan bu araç şehre oldukça bir hava katmaktadır.

İstanbul Çekmeköy’de bulunan 1962 model Peugeot 403 Familia marka araç ise yine oldukça popüler. Nadir görülen araç olduğundan büyük ilgi görüyor. Hatay Dörtyol mezarlığında bulunan W123 Mercedes model araç ise kapılarını inek yediği için oldukça ilgi görüyor. Mercedes’in kapılarını inek yiyor çok ilginç değil mi?

Araba mezarlıklarına ayrıca araba üreticileri de destek vermektedir. Piyasa sürdükleri araçları toplatmak zorunda kalan firmalar araçları bu mezarlıklarda toplar parçaları ile yeniden araçlar üretirler. Volkswagen bu konuda en önde gelen firmadır. Öyle ki kendine ait bir araba mezarlığı bile yer almaktadır.

Araba mezarlığında yer alan en pahalı araç ise Çin’de yer almaktadır. Çin’deki araba mezarlığında değeri 3 milyon dolar olan “Bently” model araç yer almaktadır. Sonuç olarak sahipleri tarafından farklı sebepler ile terk edilmiş birçok aracın olduğu bu mezarlıklardan aracınıza yedek parça alabilirsiniz. Araçlara hurda belgesi çıktığı için trafiğe çıkaramazsınız hurdada ki araçları.

Motorsuz Arabalar Kaç Km Hız Yapar?

Previous article

Fiat Palio Modifiye Malzemeleri

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog