Blog

Araba Kiralamada Segmentler, A,B,C Segmenti Neye Göre Belirlenir?

0

Araba Kiralamada Segmentler Nelerdir?

Uzun süreli bir araç kiralaması yapmak istediğiniz durumda kiralayacağınız aracın hangisi olması konusunda birçok düşünceniz olabilir. Şöyle bir fiyat araştırması yaparak bütçenize uygun birkaç aracı belirlediniz. Yaptığınız araştırmada gözünüzden kaçmayan bir detay olarak araçların sınıflandırılmasında kullanılan A Segmenti, B Segmenti gibi kelimelerin ne anlama geldiğini fazlasıyla merak ettiniz. Bu segmentlerin neyi ifade ettiğini size bu yazımızda detaylı bir şekilde anlatacağız. Bu araçlar size seçimlerinizde ne gibi kolaylıklar sağlayacak diye aklınızda birçok soru bulunduğunun farkındayız. Doğru seçim yapmak için yazımızı dikkatle okumanızı öneriyoruz.


Segmentler Ne Gibi Kolaylıklar Sağlıyor?
Segmentler, araçların özelliklerinin daha kolay belirlenmesi amacıyla ortaya çıkmıştır. Bu segmentler birbirinden kaliteye ve kullanım amaçlarına göre farklılık gösteriyor. Kullanıcılar herhangi bir araç satın alım durumunda bu segmentlere göre daha kolay bir seçim yaparak ihtiyaçlarını çok uğraşmadan giderebilirler.


A Segmenti Nedir?


370 cm’den küçük bir gövdeye sahip olan “mini araçlar” olarak bildiğimiz araçların bulunduğu sınıftır. Çok fazla uzun yolculuk yapan kullanıcılar için hiç uygun olmayıp aynı zamanda yol tutuşları da kötüdür. Ağırlık olarak boyutlarının küçük olması sebebiyle çok hafiflerdir. Bu sebeple zorlu yol koşullarına fazla ayak uydurmaları beklenemez.
B Segmenti
Boyut olarak A Segmentine göre biraz büyük fakat onlarla aynı özellikleri gösterirler. Boyutları maksimum 400 cm ye ulaşmaktadır. Teknik bakımdan A Segmentine göre daha kullanışlı olmalarıyla beraber yine aynı şekilde boyutları sebebiyle biraz daha ağırdırlar.


C Segmenti Nedir?


Türkiye’de en çok tercih edilen araçların bulunduğu segmenttir. Alt sınıf olarak bilinseler bile biz bu araçları aile aracı olarak belirtmekteyiz. Gövde boyutu ve genişliği bakımından tamamen aile aracı olarak üretilmişlerdir. Aynı zamanda kişisel kullanım için de fazlasıyla uygundurlar. C segmentinde bulunan araçların uzun yol kullanışı oldukça iyidir.


D Segmenti Nedir?


Genellikle boyutları sebebiyle tam olarak aile aracı oldukları belirtilmektedir. Bu sınıfı C segmentinden ayıran tek özellik boyutlarının onlara göre daha geniş olmasıdır. Üst orta seviye olarak bilinen bu segmentte bulunan araçlar geniş, ferah ve aynı zamanda motor gücü bakımındanda oldukça kuvvetlidirler.


E, F, G Segmentleri Nedir?


Tamamen üst sınıf otomobillerin yer aldığı segmentlerdir. Bu segmentte yer alan araçlar kullanıcısına çok iyi bir kullanış sağlayarak aynı zamanda hız konusunda da fazlasıyla iyidirler. Bu segmentlerde bulunan araçlar aslında bir nevi ekonomik durumları fazlasıyla iyi olan kişilerin kullanacağı araçlardır.

Araba Neden Tekler?

Previous article

Seat Leon Nasıl Modifiye Edilir?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog