Blog

Araba ile Uzun Yola Çıkmadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler

0
Way forward

Uzun yola çıkmadan önce arabada ne tür bakımlar yapılmalı sorusu tüm sürücülerin kafasını kurcalayan bir sorudur. Uzun yola çıkmadan araba bakımı muhakkak yapılmalıdır.

Kilometrelerce dönecek tekerleklerin sağlamlığı, araç yağ durumu, araç su durumu gibi dikkat edilmesi gereken noktaları bu yazımızda sizlerde için derledik.

Otomobilinizle uzun yola çıkmadan önce dikkat etmeniz gereken ilk şey, aracınızı yüzlerce kilometre sırtında taşıyacak olan lastiklerdir. Lastiklerinizin sağlam olduğundan emin olmanız hayati önem taşımaktadır. Uzun yolda karşılacağınız herhangi bir aksiliğe önlem almak adına aracınızın yedek lastiklerini de kontrol etmelisiniz.

Lastiğinizi kontrol ederken oto lastiklerin havasını ve diş derinliklerine bakmanız gerekmektedir. Aracınızı bir profesyonele veya yetkili servise götürerek frenlerini, motor yağını, elektrik aksamını rot-balans ayarlarını ve antifriz miktarının kontrolünü sağlatın.

Uzun yola çıkmadan önce servis veya sanayiye gitmeden kendiniz bazı kontrolleri sağlayabilirsiniz.

Uzun yola çıkmadan önce araba kontrolü sağlarken, ilk yardım çantanızın hazır ve kullanılabilir olduğundan emin olun. Araç lastiklerini kontrol ederek hava ve diş derinliklerinden emin olun.

Aracınızda çekme halatı ve tekerleğin altına koyabileceğiniz takozun varlığından emin olun.

Aracınızın emniyet kemerlerini kontrol edin, sağlamlığından emin olun.

Aracınızla uzun yola çıkmadan önce tüm ihtimalleri düşünerek hareket etmeniz gerekmektedir. Her şeyden önce araç içinde güvende hissetmeniz gerekmektedir. Şehir içi trafiğinden farklı olarak aracınız uzun yolda daha fazla güç harcayacaktır ve daha uzun süre çalışacaktır. Bu uzun süreli performans nedeni ile motorunuz daha fazla ısınacaktır ve yağ tüketimi daha fazla olacaktır. Tüm bu sebeplerden dolayı motorunuzu ve yağ seviyesini kontrol edin. Kontrol sonrasında motor yağını değiştirebilirsiniz.

Aracınızın periyodik bakım zamanı yaklaşmışsa muhakkak bu bakımı yaptırın. 

Uzun yola çıkmadan önce muhakkak aracınızın fren sistemini kontrol ettirmelisiniz. Fren hidroliğinde bulunan yağ seviyesi araç güvenliği için hayati önem taşımaktadır. Bu yağ seviyesinde eksilme ya da bozulma var ise muhakkak değiştirin.

Uzun Yola Çıkmadan Araç Bakımı

Uzun yola çıkmadan önce araç bakımı hakkında yapmanız gereken şeyleri liste halinde belirtmekte fayda var.

Sizin yapabileceğiniz araç bakımı için

1-) Araç tekerleklerini kontrol edin. Araç lastiklerinin basıncını ve diş derinliklerini kontrol edin. Diş izleri kaybolan tekerlekler ile yola çıkmayın.

2-) Yağ seviyesini kontrol edin. Yağ seviyesi düşükse veya bozulmuşsa muhakkak yağı değiştirin.

3-) Cam suyunu kontrol edin. Cam suyu bitmişse veya azalmışsa su ekleyin.

4-) Ehliyet kemerinin sağlamlığını kontrol edin.

5-) Araç içi temizlik yapın. Uzun süre araç içerisinde kalacağınız için tozlu ve pis ortam sağlığınıza zarar verecektir.

6-) Tüm farları açarak, farların çalıştığından emin olun.

7-) Araç içerisinde içme suyu bulundurun.

😎 Aracınızın dönemsel bakımı gelmişse bu periyodik bakımı yaptırmadan uzun yola çıkmayın.

Akü Takviyesi Nasıl Yapılır? Akü Takviyesi Yaparak Arabayı Çalıştırma

Previous article

Arabamın Plakası Düştü, Plaka Kayboldu Ne Yapmalıyım?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog