Araba Arızaları

Araba Elektriği Arızaları Nelerdir? Araçta Elektrik Arızası Var ise Ne Yapılmalıdır?

0

Araba Elektriği Arızaları Nelerdir? Araçta Elektrik Arızası Var ise Ne Yapılmalıdır?

Hayatımızın bir parçası haline gelmiş arabalar, teknolojinin oldukça hızlı ilerlemesi sebebiyle elektronik bağlantıları içerisinde daha fazla bulundurur hale gelmiştir. Bu da araç servislerinin arıza tespiti yapmak için elektronik tespit cihazlarını kullanma gereksinimini ortaya çıkarmıştır. Bulunduğumuz zaman sebebiyle elektrik arızası tespiti yapılan araçların kayıtları belirli elektronik cihazlar tarafından kaydı yapılarak herhangi bir satış esnasında alıcıya bilgi vermesi mümkün kılınmıştır. Araçta her türlü aksanın çalışmasına yardımcı olan elektrik tesisatı bazı sorunlar sebebiyle arıza verebilir. Bu arızaların sonucunda araç kullanımında bazı aksaklıklar olabilir. Sizin için araç elektriği arızaları ile ilgili bilgileri hazırladık. 

Araba Elektriği Arızaları Nelerdir?

Araç içerisinde elektrik sistemi ile çalışan parçalar baz durumlarda arızaya düşebilirler. Arızaya düştüğü durumda kullanıcısına herhangi bir fayda sağlamayarak aracın satışında bile fiyat düşürmek gibi durumlara yol açabilirler. Sağlıklı bir kullanım sağlayan aracın kesinlikle elektrikli tüm aksanlarının çalışması gerekmektedir.  Sık karşılaşılan elektrik arızaları aşağıda belirtilenler gibidir.

  1. Araç içerisinde bulunan klima ve havalandırma sistemi arızaları,
  2. Şanzıman ve elektrikle çalışan ateşleme sistemi arızaları,
  3. Arabanın ışıklandırma öğeleri yani far, sinyaller ve stop lambaları arızaları,
  4. Araç içerisinde bulunan sunroof ve cam elektriği arızaları,
  5. Konsolda bulunan radyo, teyp ve ses sistemi arızaları,
  6. Otomatik vites arızaları,
  7. Üstün teknoloji sağlayan ısıtmalı koltuk arızaları,
  8. Bazı arabalarda kullanılan fren sistemleri gibi arızalardır.

Araç Elektroniği Arızaları Nasıl Anlaşılır?

Seyir halinde hareket eden bir aracın ani bir şekilde stop haline geçmesi elektrik arızasının anlaşılmasını sağlayacak en önemli etkendir. Bu durma halinde aracın elektronik olan marş motoru çalışmıyor olabilir. Bunun sonucunda motor arıza sinyal ışığı yanar ve arızaya düştüğünü anlayabilirsiniz. Eğer aracınızda far, teyp gibi hizmetler aktif halde değilse aracın elektriğinde mutlaka arıza vardır. Arıza durumları genelde araç seyir halindeyken fark edildiği için olumsuz sonuçlar ile karşılaşmak fazlasıyla mümkündür. Bu sebeple aracınızın mutlaka rutin bakımlarını yaptırmanız gerekmektedir. Herhangi bir sorunla karşılaştığınız durumda hemen bir oto elektrikçisine giderek sorunun çözümü konusunda destek almalısınız.

Motor Neden Yağ Yakar? Motorun yağ yaktığı nasıl anlaşılır?

Previous article

Klasik Araba Nedir ve Bir Arabayı Klasik Araba Yapan Özellikler Nelerdir

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir