Blog

Akü Takviyesi Nasıl Yapılır? Akü Takviyesi Yaparak Arabayı Çalıştırma

0

Aküsü biten araba nasıl çalıştırılır diye arama yapıyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda sizlere akü tavsiyesi nasıl yapılır, akü takviye kablosu nasıl kullanılır ve akü takviyesi yaparken nelere dikkat edilmeli gibi soruların yanıtlarını paylaşacağız. Akü takviyesi, dolu bir aküden bitmiş bir aküye enerji aktarımıdır. Yapılan bu aktarım sonrasında bitmiş akü belirli bir süreliğine çalışır hale gelecektir.

Aracın aküsü bitti ne yapmalıyım?

Aküsü biten aracınızı çalıştırmak için çevrenizde bulunan araç sahiplerinden yardım isteyebilirsiniz. Eğer akü şarj etme yöntemi ile aracınızı çalıştırabilecek durumda değilseniz ve aracınız manuel yani düz vitesli ise arabayı vurdurma olarak tabir edilen itme gücünden yardım alarak aracınızı çalıştırabilirsiniz. Otomatik vitesli arabayı vurdurma işlemi vitesten dolayı yapılamamaktadır.

Manuel yani düz vitesli aracı iterek hareket ettirdikten sonra 2. Viteste ayağın debriyajdan birkaç kez aniden çekilmesi ile araba vurdurma işlemi yapılır. Araba vurdurma araca zarar verir mi? Elbette verir. Zor durumda kalmadıkça otomobilinizi bu şekilde çalıştırmamalısınız.

Akü Takviyesi Nedir?

Akü aktarımı yani akü takviyesi dolu bir aküden boşalan aküye enerji, şarj aktarmadır. Aracın aküsü tükendiğinde aciliyet durumuna göre yapılan bir araç çalıştırma tekniğidir. Akü takviyesindeki mantık boşalan akü yerine farklı bir aracın dolu aküsünü kendi aracınızın aküsüymüş gibi kullanarak aracınızın çalıştırılmasıdır. Biten akü ile dolu akü paralel bağlanarak bu işlem yapılır.

Akü takviyesi kolay gibi gözükse de yanlış yapılması sonucunda ciddi hasar faturaları oluşturabilir. Her şeyden önce enjeksiyonlu otomobillerin elektronik kontrol ünitesi denilen bölümü ve ön kısımdaki çeşitli parçaların arızalanması, tamiri için ciddi paralar ödemeniz gereken sorunlardan birisidir. Elektronik kontrol ünitesi arabanın beyni olarak bilinir. Beyni hasar gören bir yapının ne kadar sağlıklı kalabileceğini siz hayal edebilirsiniz.

Akü Takviyesi Nasıl Yapılır?

Akü takviyesi yapmadan önce akünün bölümlerini bilmeli ve bu kısımlara göre hareket etmelisiniz.

Akü takviyesi nasıl yapılır madde madde açıklayalım.

1-) Dolu aküye sahip olan araç ile boş aküye sahip olan aracın kaputları açılır.

2-) İki aracında aküsü bulunarak akü üzerinde bulunan plastik koruyucular kaldırılır.

3-) Akü aktarımı için kırmızı maşa dolu olan künün ve boş olan akünün + (ARTI) kutuplarına takılır.

4-) Siyah uçlar aracın şasesinden diğer aracın – (Negatif) kutbuna bağlanır.

5-) Diğer aracı rölantide 8-10 dakika bekletmelisiniz.

6-) Diğer araç rölantideki bekleme süresinden sonra 2500-3000 devir arasında gaz verilir.

7-) Araç çalıştırılır.

😎 Çalıştırılan araç 5 dakika kadar 2000 devirde çalıştırılır.

9-) Önce siyah kablo sökülür.

10-) Daha sonra kırmızı kablo sökülür.

Akü Takviye Kablosu Nasıl Bağlanır?

Kırmızı uçlu kablo, aküsü dolu olan aracın aküsünde ( + ) artı kısma, boş olan araçta ise yine ( + ) artı kısma bağlanır.

Siyah uçlu kablo, boş aküye sahip olan araçta hareket etmeyen bir bölüme, metal veya silindir bloğu üzerine bağlanır. Diğer siyah ucu ise dolu akünün ( – ) eksi kutbuna bağlanır.

Akü takviyesi yaparken asla ama asla + ve – kutuplarını birbirine bağlamamalısınız.

Akü takviyesi sırasında kabloların herhangi bir hareketli yere veya sıcak alanlara temas etmemesine dikkat etmelisiniz.

Kablolar doğru bir şekilde bağlandıktan sonra devre tamamlanmış olacaktır. Bu noktadan sonra aküsü dolan aracı çalıştırarak rölantide olacak şekilde 8-10 dakika bekleyin. Aküsü boş olan aracın bu süre içerisinde kontağının kapalı olduğundan emin olun.

8-10 dakikalık süre geçtikten sonra aküsü dolu olan araca 2500-3000 devir arasında işlem görecek şekilde gaz vermeye başlayın. Bu gaz verme işlemi sırasında aküsü boş olan aracın kontağını çevirin. Eğer araç çalışmaz ise bir süre daha bekledikten sonra tekrar deneyin. Akü aktarımı akülerin gücüne bağlı olduğu için gerekli enerji aktarımı verilen süre içerisinde gerçekleşmemiş olabilir.

Aküsü boşalan araç çalıştıktan sonra bağlantı kablolarını hemen sökmeyin. En az 5 dakika çalıştıktan sonra bağlantıyı kesebilirsiniz. Önerimiz 5 dakikada 2000 devirde aracınızı çalıştırmanız olacaktır.

Akü Takviye Kablosunu Sökme

Akü şarj etme işlemi bittikten sonra önce boşalan aküye sahip aracın kablolarını daha sonrada dolu aküye sahip araca bağlı kabloları sökerek devreyi sonlandırabilirsiniz. ÖNCE NEGATİF SONRA POZİTİF bağlantı noktalarını sökmeye dikkat ediniz.

Akü Takviyesi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler

Akü takviyesi yaparken dikkat edilmesi gereken şeyler listelenecek olursa ilk dikkat edilmesi gereken nokta bağlantı noktalarının doğru seçilmesi olacaktır. Pozitif kutuplara ve negatif kutuplara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bu noktada ilk kuralımız artı ve eksi uçların birbirine asla bağlanmaması gerektiğidir.

Aracınızın zarar görmesini istemiyorsanız bu kutuplara dikkat etmelisiniz. Akü takviyesi zararlı mıdır sorusuna verilen en bilindik cevap, “uçları doğru bağlarsanız bir zarar görmezsiniz”dir.

Araçların birbirine temas etmemesine özen gösterin. Bir elektrik devresi kurduğunuzu unutmayın. Yanlış yapılan işlemler sonrasında hem aracınız hem araç etrafında bulunanlar ciddi zararlar görebilir.

Not: Yazımızda anlatılan akü takviyesi ile ilgili tanımlar ve öneriler kişisel tecrübelere dayanmaktadır ve herhangi bir profesyonel görüş içermemektedir. Bu yazı herhangi bir yönerge olarak kullanılamaz. Akü takviyesi için bir profesyonelden yardım almalı veya bilene danışmalısınız. İçeriğimiz akü takviyesi nasıl yapılır sorusunu soran okuyucularımız için fikir verme adına hazırlanmıştır.

Trafik Sigortası Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Previous article

Araba ile Uzun Yola Çıkmadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog