İncelemeler

Aileler için En Güvenli 10 Araç 2019 Euro NCAP Testleri

0

2019 Euro NCAP Testleri sonucu ortaya çıkan en güvenilir aile arabaları derlemesini sizinle paylaşıyoruz.

Her yıl yapılan EURO NCAP testleri, araçları güvenlik açısından derecelendirir ve bu konuda tüketicilerin bilinçli olmasını sağlar. Euro NCAP testlerinde araçlara 4 ayrı sınıf olmak üzere testler uygulanır ve 1-5 arası yıldızlar verilerek ne kadar güvenli oldukları belirtilmiş olur. 

Euro NCAP Testleri Nedir?Neden Dikkat Etmeliyiz?

Bir araç alırken ilk önce teknik detayına daha sonra iç ve dış tasarımına dikkat edersiniz. Ancak bunların dışında aslında çok önemli bir konu daha var, Güvenlik. Euro NCAP testleri yapılırken, araçların güvenlik ekipmanları dahil olmak üzere birçok testler uygulanır ve tüketicilerin araç alırken ne kadar güvenli olduğu hakkında bilinçlenmelerini sağlar. Yani siz bir araç alırken sadece tasarım, motor ve fiyat gibi şeylere dikkat etseniz de aracınızın güvenlik derecesi aslında göz ardı edilmemesi gereken bir kriterdir. Euro NCAP testleri ise araçları Yolcu, Çocuk Yolcu, Yaya ve Güvenlik Yardımcısı olmak üzere 4 ayrı sınıfta teste tabi tutarak her sınıfta ayrı derecelendirmeler verir. Çıkan sonuçların genel değerlendirmesine göre güvenlik seviyesini 1-5 arası sınıflandırır ve böylece tüketicinin araç alırken güvenlik konusunda da bilinçli olmasını sağlar.

2019 Model Aileniz için En Güvenli ilk 10 Araç ( Euro NCAP Testleri Sonuçları)

Bahsedeceğimiz araçlar Euro NCAP testleri yapılmış, 4 ayrı sınıfta testlere girmiş ve aile güvenliği dikkate alındığında en yüksek skorları almış araçlardır. Kısaca özetlemek gerekirse bu araçlar aile güvenliği kategorisine göre değerlendirildiği için, Euro NCAP bu listeyi sadece araçların aldığı yıldızlara göre değil, Çocuk Güvenliği skorlarını ön planda tutarak hazırlamıştır.

10. Skoda Skala 2019 (Küçük Aile Sınıfı)

Listemizin başlangıcında ismini pek duymadığımız bir otomobil bulunuyor, Skoda Skala. Belki de çocuğumuzun ismini dahi duymadığı bu otomobil, En Güvenli Aile Araçları listesinde önemli sonuçlarla kendine yer bulabilmiş durumda.

Test Edilen Modeller Listesi: Skoda Scala 1.0 TSI “Ambition”, LHD

Genel Değerlendirme: 5 Yıldız.

Y. Yolcu Güvenlik Skoru: %97,

Çocuk Yolcu Güvenlik Skoru: %87,

Yaya Güvenlik Skoru: %81,

Güvenlik Yardımcıları Skoru: %76.

9. Mazda 3 2019 (Küçük Aile Sınıfı)

Japonların dev otomobil markası Mazda, Euro NCAP puanlamasında ilgileri üzerine çekmiş durumda. İç ve dış tasarımı ile dikkat çeken Mazda 3, sadece tasarım olarak değil aynı zamanda güvenlik olarak da büyük bir başarıya sahip. Mevcut Euro NCAP sonuçlarına göre kullanıcılarının gönlünü rahatlatan bu otomobil, aileniz için oldukça uygun bir otomobil olduğunu gözler önüne sermiş durumda.

Test Edilen Modeller Listesi: Mazda 3 2.0 petrol, LHD

Genel Değerlendirme: 5 Yıldız

Y. Yolcu Güvenlik Skoru: %98,

Çocuk Yolcu Güvenlik Skoru: %87,

Yaya Güvenlik Skoru: %81,

Güvenlik Yardımcıları Skoru: %73.

8. Ford Mondeo (Büyük Aile Sınıfı)

Ford firması için önemli bir model olan Mondeo, aileler için oldukça gönül rahatlatıcı sonuçlar sunuyor. Ford Mondeo, güvenlik sonuçlarının 4 kategorisinde de iyi sonuçlar çıkartamasada, Çocuk Yolcu Güvenliği puanı sayesinde En Güvenli Aile Araçları listesinde kendine yer bulabiliyor.

Test Edilen Modeller Listesi: Ford Mondeo 2.0 diesel ‘Titanium’ Estate, LHD

Genel Değerlendirme: 5 Yıldız.

Y. Yolcu Güvenlik Skoru: %96,

Çocuk Yolcu Güvenlik Skoru: %87,

Yaya Güvenlik Skoru: %70,

Güvenlik Yardımcıları Skoru: %73.

7. Ford Focus 2019 (Küçük Aile Sınıfı) 

Listemize 7. sıradan giren otomobilimiz, birçok kişinin aşina olduğu 2019 model Ford Focus. Ford’un küçük aile sınıfı olarak ürettiği Focus modeli, 2019 Euro NCAP testlerinde 5 yıldız ve Yetişkin Yolcu Güvenliği kategorisinde %96, Çocuk Yolcu Güvenliği kategorisinde ise %87 gibi yüksek bir skor alarak ilk 10’a girmeyi başarmış durumda. Ford Focus aracının genel skorlarına bakıldığında ise oluşan tablo aşağıdaki şekilde. 

Test Edilen Modeller Listesi: Ford Focus 1.0 ‘Trend’, LHD

Genel Değerlendirme: 5 Yıldız.

Y. Yolcu Güvenlik Skoru: %96,

Çocuk Yolcu Güvenlik Skoru: %87,

Yaya Güvenlik Skoru: %72,

Güvenlik Yardımcıları Skoru: %75.

6. BMW 3-Serisi (Büyük Aile Sınıfı)

Alman devi BMW, 3 serisiyle güvenlik konusunda iyi işler çıkarmış durumda. Günümüzde birçok kişinin hayranı olduğu bu otomobil, güvenlik konusunda da adından söz ettiriyor. Diğer otomobillerle kıyaslandığında bu otomobilin en büyük farkı, Büyük Aile Sınıfı bir otomobil olarak başarılı skorlar elde etmesi.

Test Edilen Modeller Listesi: BMW 320d, LHD

Genel Değerlendirme: 5 Yıldız.

Y. Yolcu Güvenlik Skoru: %97,

Çocuk Yolcu Güvenlik Skoru: %87,

Yaya Güvenliği: %87,

Güvenlik Yardımcıları Skoru: %76.

5. BMW 1 Serisi (Küçük Aile Sınıfı) 

Yine küçük aile kategorisinde yer alan ve BMW şirketinin bir diğer olan BMW 1 Serisi, en güvenli aile araçları listesinde de kendine yer bulmuş durumda. Genel değerlendirmeden 5 yıldız alan 1 Serisi, Yetişkin Yolcu Güvenliği testinde düşük skor almış olsada, Çocuk Yolcu Güvenliği skoru sayesinde liste de kendine yer bulabilmiş. 

Test Edilen Modeller Listesi: BMW 118i, LHD

Genel Değerlendirme: 5 Yıldız

Y. Yolcu Güvenlik Skoru: %83,

Çocuk Yolcu Güvenlik Skoru: %87,

Yaya Güvenlik Skoru: %76,

Güvenlik Yardımcıları Skoru: %72.

4. Skoda Octavia 2019 (Büyük Aile Sınıfı)

Skoda şirketinin bir başka ürünü olan Octavia, listeye 4.sıradan girerek güvenlik konusunda iddaalı olduğunu kanıtlamış durumda. Liste de 2.kez kendine yer bulan Skoda firması ise güvenlik konusunda ne kadar başarı olduklarını gözler önüne sermiştir.

Test Edilen Modeller Listesi: Skoda Octavia Combi 1.5 TSI “Ambition”, LHD

Genel Değerlendirme: 5 Yıldız.

Y. Yolcu Güvenlik Skoru: %92,

Çocuk Yolcu Güvenlik Skoru: %88,

Yaya Güvenlik Skoru: %73,

Güvenlik Yardımcıları Skoru: %79.

3. Volkswagen Golf 2019 (Küçük Aile Sınıfı)  

Yine küçük aile kategorisinde yer alan ve hepimizin çok yakından tanıdığı bir otomobil olan Volkswagen Golf, en güvenli aile araçları listesinde de kendine yer bulmuş durumda. Genel değerlendirmeden 5 yıldız alan ve özellikle Yetişkin Yolcu ve Çocuk Yolcu Güvenliği testlerinde başarılı bir iş çıkaran Golf, adını bu testlerde de unutturmuyor.

Test Edilen Modeller Listesi: VW Golf, 1.5 petrol ‘Comfortline’, LHD

Genel Değerlendirme: 5 Yıldız

Y. Yolcu Güvenlik Skoru: %95,

Çocuk Yolcu Güvenlik Skoru: %89,

Yaya Güvenlik Skoru: %76,

Güvenlik Yardımcıları Skoru: %78.

2. Mercedes-Benz B-Class 2019 (Küçük MPV Sınıfı)

Mercedes-Benz firmasının 2019 model B-Class otomobili, Euro NCAP testlerinde oldukça başarılı bir iş çıkarmış durumda. Yine genel değerlendirmeler sonucu 5 yıldıza ulaşan bu otomobil, özellikle Çocuk Yolcu Güvenliği puanıyla dikkatleri üzerine çekmiş ve listeye 2. Sıradan girmeyi başarmış.

Test Edilen Modeller Listesi: Mercedes-Benz B 180 – Progressive Line, LHD

Genel Değerlendirme: 5 Yıldız.

Y. Yolcu Güvenlik Skoru: %96,

Çocuk Yolcu Güvenlik Skoru: %90,

Yaya Güvenlik Skoru: %78,

Güvenlik Yardımcıları Skoru: %75.

1. Mercedes-Benz CLA (Küçük Aile Sınıfı)

Sokaklarda görmeye aşina olduğumuz ve günümüzde birçok kişinin tercih ettiği Mercedes-Benz CLA, Euro NCAP verilerine göre 2019 yılının en güvenli aile otomobili olmuş durumda. Özellikle Yaya Güvenliği ve Çocuk Yolcu Güvenliği testlerinde rakiplerine nazaran başarılı iş çıkartan bu otomobil kendisine 1.sırada yer buluyor ve 2019 Yılının En Güvenli Aile Otomobili seçiliyor.

Test Edilen Modeller Listesi: Mercedes-Benz CLA 180, AMG Line, LHD

Genel Değerlendirme: 5 Yıldız.

Y. Yolcu Güvenlik Skoru: %96,

Çocuk Yolcu Güvenlik Skoru: %91,

Yaya Güvenlik Skoru: %91,

Güvenlik Yardımcıları Skoru: %75.

ASR ve ESP Sistemleri Nedir? ESP Arızaları Nelerdir?

Previous article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir