Haberler

Afyon Araba Ekspertiz Firmaları

1

Afyon araba ekspertiz firmaları nelerdir ve nasıl ulaşabilirim?

Ülkemizde giderek artan otomobil fiyatları tüketicileri ikinci el araba pazarına yönlendirmektedir. İkinci el pazarının en büyük sorunu ise satıcı ve alıcı arasında bulunan güvensizliktir. Uzun süren birikimler sonucu alınmaya karar verilen aracın alıcının belirttiği kondisyon ve temizlikte olduğunu anlamak çoğu zaman mümkün değildir. Bu koşullarda alıcıların imdadına oto ekspertiz firmaları yetişmektedir. Bu firmalar sadece alıcıyı değil satıcıyı da korumaktadır. Araç satıldığında ne durumda olduğu belgelendiği için daha sonradan oluşabilecek sorunların satıcıya yüklenmesi ihtimali de ortadan kalkmaktadır.

Bu firmalarda ne gibi testler yapıldığını inceleyecek olursak:

Motor Testi

Dyno cihazı kullanılarak motorun gücünün ölçüldüğü testtir. Bu test sonucunda aracın fabrika çıkışındaki motor gücünden ne oranda güç kaybettiği belirlenir ve motorun yüz üzerinden değerlendirmesi yapılır vefirma tarafından rapor edilir.

Boya-Kaporta ve Şase Testi

Bir otomobilin kaza geçmişini kolayca öğrenebileceğimiz yer otomobilin kaportasıdır. Bu test kapsamında kaporta aksamının hepsinde boya ölçen cihazlarla kalınlık ölçümleri yapılır. Boya kalınlığının durumuna göre ilgili bölgenin orijinal, lokal boyalı veya ağır işlem görmüş olduğunun kararı verilir. Bu işlemden sonra ise kaportada değişen parçalar olup olmadığı detaylıca incelenir. Kaportanın işlemi bittiğinde şase incelenerek aracın kaza geçmişi hakkında soru işareti bırakmayacak bir rapor oluşturulur.

Mekanik ve Elektrik Testleri

Bir otomobilin sağlıklı bir şekilde ulaşım ihtiyacını karşılayabilmesi için mekanik ve elektrik aksamlarının kusursuz olması gerekir. Bu aksamlar başlıca: fren sistemi, amortisör sistemi, akü ve sigorta aksamı, alt takım kısmıdır. İlgili ekspertiz firmasında bütün bunlar da incelenerek detaylı bir rapor oluşturulur.

Bilinçli bir tüketicinin raporun nasıl oluşturulduğunu bilmesi kadar raporu oluşturacak firmaların yetkinliğinden de emin olması gerekmektedir. Yetkinlikten uzak firmaların can ve mal kayıplarına yol açtığı sıklıkla görülmüştür. Bu bağlamda Afyon ilimizdeki bazı yetkin ekspertiz firmalarını listeleyelim:

1) COMPUTEST Afyon Oto Ekspertiz

Adres: Eşrefpaşa Mahallesi, 03030 Afyonkarahisar Merkez/Afyonkarahisar

Telefon: 0532 599 54 29

2) AUTOEXPER Afyon

Adres: Güvenevler Mahallesi, Mareşal Fevzi Çakmak Blv. 22/A, 03030 Afyonkarahisar Merkez/Afyonkarahisar

Telefon: 0543 537 66 76

3) Lider Oto Teknik Servis

Adres: NO:, 1. Cd. 4. Sk., 03030 Afyonkarahisar Osb/Afyonkarahisar Merkez/Afyonkarahisar

Telefon: (0272) 221 20 26

4)Sedat Oto Ekspertiz

Adres: Dumlupınar Mahallesi, Mehmet Sait Cd. 17-1, 03200 Afyonkarahisar Merkez/Afyonkarahisar

Telefon: 0543 250 78 74

Arabalarda Yaz Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Previous article

Ekspertiz Nedir? İkinci Al Araba Alırken Ekspertiz Yaptırmak Neden Önemli?

Next article

You may also like

1 Comment

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Haberler